53ste editie Film Fest Gent zet kunst in als wapen tegen oorlog

Film Fest Gent maakt van de verhouding tussen oorlog en kunst de rode draad van zijn 53ste editie. Het festival vindt plaats van 7 tot en met 18 oktober en vertoont meer dan honderd langspeelfilms, veertig kortfilms, twee VR-projecten en 23 documentaires uit 49 landen.

Oorlog werd niet vooraf als thema gekozen, maar bleek tijdens de samenstelling van het programma opvallend vaak terug te keren. "Om een of andere reden bleek dat plots op te poppen in heel wat films die we dit jaar hebben", zegt programmadirecteur Wim De Witte. Volgens hem gaat het zowel om historische conflicten als om oorlogen van vandaag. "Het is niet omdat die films zich in het verleden afspelen, dat ze niet ook over vandaag gaan." Ook Oekraïne en Gaza komen in de programmatie aan bod.
Volgens De Witte kan film juist in tijden van conflict een rol spelen omdat cultuur mensen samenbrengt. "Laat meningen maar verschillen. Als we met elkaar blijven praten, zoeken we verbinding. Daar kan film en cultuur echt wel een rol in spelen." Het festival organiseert daarom ook gesprekken rond films en de thema's die daarin aan bod komen.
De Belgische film 'Coward' van Lukas Dhont opent het festival. Daarin proberen jonge soldaten tijdens de Eerste Wereldoorlog aan de gruwel van het front te ontsnappen door muziek te maken en voorstellingen op te voeren. "Die muziek en schoonheid moeten een beetje troost brengen in die donkere, gewelddadige tijden", zegt De Witte. Dhont woont de vertoning bij met acteurs Emmanuel Macchia en Valentin Campagne en een deel van de filmploeg.
Film moet volgens De Witte niet noodzakelijk rechtstreeks strijd voeren, maar kan wel ruimte creëren waarin mensen met verschillende standpunten met elkaar blijven praten.
Ook de slotfilm is Belgisch. 'Le Faux Soir' van Michaël R. Roskam vertelt het verhaal van verzetslieden die tijdens de Duitse bezetting een vervalste editie van de krant Le Soir maakten en verspreidden. 
De Witte noemt het ondanks de oorlogsomgeving een "heel life-affirming verhaal". "Het is fantastisch wat die verzetsmensen toen gedaan hebben." Roskam verschijnt op de rode loper met onder anderen Arieh Worthalter, Ruth Becquart en Viviane De Muynck.
Andere opvallende titels zijn 'Jonah Was Here' van Nathalie Teirlinck, 'Breendonk' van Kevin Janssens en Filip Lenaerts en nieuwe films van onder anderen Werner Herzog, Danny Boyle, Ryûsuke Hamaguchi en Paul Greengrass.
Ook filmmuziek krijgt opnieuw een prominente plaats. Hildur Guðnadóttir, Alexandre Desplat, Daniel Pemberton en Trevor Jones komen naar Gent. Jones ontvangt tijdens de World Soundtrack Awards een Lifetime Achievement Award. Guðnadóttir herenigt zich voor Videodroom eenmalig met de IJslandse band múm.

U wil op dit artikel reageren ?

Toegang tot alle functionaliteiten is gereserveerd voor professionele zorgverleners.

Indien u een professionele zorgverlener bent, dient u zich aan te melden of u gratis te registreren om volledige toegang te krijgen tot deze inhoud.
Bent u journalist of wenst u ons te informeren, schrijf ons dan op redactie@rmnet.be.