Solidaris ontgoocheld over tarievenakkoord: "Onaanvaardbaar dat patiënt moet opdraaien"

Het ziekenfonds Solidaris is ontgoocheld over het nieuwe conventieakkoord dat werd gesloten tussen artsen en ziekenfondsen voor de komende twee jaar. Solidaris laat weten dat het woensdagnacht tijdens de medicomut (de onderhandelingscommissie) tegengestemd heeft. "We nemen hier nota van, maar vinden het onaanvaardbaar dat patiënten moeten opdraaien voor de betere vergoeding van de artsen", zegt algemeen secretaris Paul Callewaert.

Woensdagnacht hebben de artsen en ziekenfondsen voor het tarievenakkoord 2026-2027. In zo'n akkoord leggen ze onder meer de tarieven vast die geconventioneerde artsen mogen aanrekenen. Er komt een indexering met 2,72 procent. 
Solidaris vindt dat de patiënt ook mag meegenieten bij een evenwichtig akkoord. "We betreuren dat er in dit akkoord voor de patiënt weinig of niets te rapen valt", klinkt het. "Een van de opdrachten voor dit akkoord was om patiënten, in het bijzonder de kwetsbare, af te schermen van hogere supplementen. In plaats van de patiënt te beschermen, biedt het gestemde akkoord nu de ruimte om de patiënt voor prestaties die in de ziekteverzekering onvoldoende gefinancierd zijn, te laten opdraaien."
Ook werd het verbod op supplementen voor mensen met een verhoogde tegemoetkoming uitgehold, weet Solidaris. "We betreuren dat er is gekozen om eventuele materiaalkosten die vandaag in het honorarium zijn opgenomen, via aparte (pseudo)codes af te wentelen op de patiënt."
"Op die manier worden de pseudocodes gewoon een lightversie van de afgeschafte supplementen", besluit Callewaert. "Dat vinden we onacceptabel. Kwetsbare patiënten moeten niet opdraaien voor de loonsverhoging van de artsen. Zeker niet wanneer er voldoende budget voor een andere oplossing is."

 

U wil op dit artikel reageren ?

Toegang tot alle functionaliteiten is gereserveerd voor professionele zorgverleners.

Indien u een professionele zorgverlener bent, dient u zich aan te melden of u gratis te registreren om volledige toegang te krijgen tot deze inhoud.
Bent u journalist of wenst u ons te informeren, schrijf ons dan op redactie@rmnet.be.

Laatste reacties

  • Marij JANSSEN

    25 december 2025

    Solidaris is toch de partij van de zotte van de broecke die doet dus dwars tov de eigen partij.

  • Hilde Buyse

    23 december 2025

    Schijnheiligheid ten top. Ze hebben geen medelijden met de patiënten. Ondertussen hebben ze de franchise voor buitenlandse zorgen opgetrokken tot 150 euro. Alle ouderen, soms met heel zware pathologie, die komen overwinteren in Benidorm, moeten de eerste 150 euro zelf ophoesten.

  • Bart Lelie

    19 december 2025

    Solidaris spreekt met gespleten tong. Een indexering van de tarieven wordt gezien als een loonsverhoging voor artsen, maar een indexering van de patientenlonen is gewoon normaal. Ik moet wel zeggen verbaasd te zijn om de indexatie komend jaar te krijgen. Het is natuurlijk welkom: mijn personeel krijgt een indexatie, mijn leveranciers sturen massaal nieuwjaarsbrieven met beste wensen en indexatie van 3% op hun goederen en diensten in 2026.
    De 150 miljoen besparing die gehaald gaat worden bij de artsen wordt uiteraard niet vermeld. Voor mijn medisch discipline pathologische anatomie is dat 5 milj op ons totale budget of 1.6% vermindering dat verwezenlijkt zal worden via een (definitieve) verlaging van een bepaald B-nr. Lees: een definitieve negatieve indexatie van 1.6%.
    Wel jammer dat het remgeld van de patiënt opnieuw niet geïndexeerd wordt.
    Een brood in 2002 was 1.5€ en nu 3.5€. Het remgeld van een biopt in 2002 was 7.35€ en is nu 8.68€. En ja beide zijn gesneden. Ik kan natuurlijk niet spreken over de andere medische disciplines, maar ga uit van een uniform beleid.
    Dat artsen aangaven het remgeld op zijn correcte peil te zetten (bemerk dat ik niet het woord verhoging in de mond neem) en de meerprijs af te trekken van het terugbetaalde RIZIV budget om budgetneutraal te blijven, was blijkbaar nog onvoldoende.
    Maar kijk, we gaan niet verder zeuren want we zijn blij met deze loonsverhoging.