In zijn toespraak voor 1 mei laat Paul Callewaert weinig ruimte voor nuance: de aanhoudende kritiek op de ziekenfondsen noemt hij een “inquisitie”. Het debat over langdurig zieken is volgens de topman van Solidaris volledig ontspoord: “wetenschappelijke feiten maken plaats voor gratuite meningen, ongefundeerde beweringen, halve waarheden en glasharde leugens.” Ook adviserend artsen worden daarbij onterecht weggezet als “saboteurs”.
De ziekenfondsen zijn al enkele weken kop van jut. Na onthullingen over hun miljardenvermogen en een fiscaal gunstregime volgde een politieke storm over hun rol in dossiers als de verhoogde tegemoetkoming en langdurige arbeidsongeschiktheid. Tegen de achtergrond van moeilijke begrotingsbesprekingen en oplopende uitgaven groeit de druk om het systeem bij te sturen.
Valerie Van Peel (N-VA) wil de automatische toekenning van de verhoogde tegemoetkoming inperken en pleit ervoor om de controle op arbeidsongeschiktheid weg te halen bij de ziekenfondsen. Georges-Louis Bouchez (MR) sluit zich daarbij aan en spreekt, met verwijzing naar RIZIV-cijfers, van een “maskerade” rond langdurig zieken die moet stoppen.
Callewaert grijpt 1 mei aan om scherp te reageren. Hervormingen zijn mogelijk zolang ze niet neerkomen op afbouw: “Wie het systeem wil afbouwen vindt ons op zijn weg als tegenstander; wie het wil verbeteren, het kostenefficiënter wil maken zonder destructief te besparen, kan op ons rekenen als partner.”
De kritiek op de sector noemt hij doelgericht georchestreerd: “De inquisitie ten aanzien van de ziekenfondsen is eind vorig jaar ingezet en wordt nu voor de begrotingsbesprekingen extra opgedreven. Daarbij worden cijfers en beweringen gebruikt die langs alle kanten rammelen, bewust misleidend zijn en niet verhelderen.”
“Geen zieke mensen aan het werk”
Callewaert verzet zich tegen een aanpak van langdurig zieken die inzet op cijfers en activering zonder medische nuance: “Ik hoor van bepaalde politieke partijen constant dat ‘langdurig zieken aan het werk moeten worden gezet’. Laat het duidelijk zijn: wij zetten geen zieke mensen aan het werk. Ziek is ziek.”
En nog scherper: “Wanneer men ons vraagt de kettingzaag, as cold as Ice, boven te halen om de groep langdurig zieken uit te dunnen, dan zal men ons op zijn weg vinden. Dan zal het inderdaad over ons lijk zijn.”
Tegelijk neemt hij nadrukkelijk de verdediging op van adviserend artsen, die zich volgens hem samen met de medisch-sociale teams dagelijks te pletter werken en onafhankelijk oordelen op basis van medische kennis en de situatie van de patiënt.
De kritiek op hun werk noemt hij “laag bij de grond” en “de schaamte voorbij”: “Het is betreurenswaardig de integriteit van artsen zo in vraag te stellen en ze als ‘saboteurs’ te bestempelen.”
“Publieke opinie wordt misleid”
Volgens Callewaert wordt de publieke opinie bewust opgezet tegen langdurig zieken en ziekenfondsen: “Met cijfers en valse beweringen tracht men de publieke opinie te misleiden. Zieltjes ronselen op kap van artsen, adviserend artsen, patiënten en medewerkers met als doel de sociale bescherming af te bouwen.”
Hij roept op om de “verdachtmakingen en leugens” te stoppen: “Laten we een toon vinden waarop we kunnen praten, mekaar begrijpen en samenwerken, samenwerken voor de gezondheid en het welzijn van de mensen.”
Lees ook:
> N-VA en CD&V botsen over hervorming verhoogde tegemoetkoming
> Bouchez haalt uit naar ziekenfondsen: “Wanneer stopt deze maskerade?”









Laatste reacties
Christophe Breusegem
05 mei 2026Dank Dr Cornelissen voor de steun
Eens met jouw toevoegingen!
In plaats van geld telkens bij de artsen te halen, moeten politici dat elders gaan halen: bij ziekenfondsen en bij werkgevers
Anthony Cornelissen
04 mei 2026Proficiat collega Breusegem. Perfect verwoord.
Toch wil ik wat toevoegen, nog meer op dezelfde hoop gooien.
Er waren al bezuinigingsmaatregelen gestemd op de financiering van de mutualiteiten, die dit jaar 2026 effectief zouden ingaan. Wat blijkt: ik heb uit betrouwbare bron vernomen dat de voorzitter van mutualiteit X versteld stoend toen hij begin dit jaar deze gelden toch op de rekening zag verschijnen. Hij was niet eens vragende partij. De administratie zou nog niet klaar geweest zijn??? Om te bezuinigen???
En laat ons duidelijk zijn: het gaat niet over peanuts.
Ten 2de: wat betreft het reintegratietraject. Ongeveer 10 á 15 jaar geleden heb ik een symposium van de CM gevolgd over het toen nieuw initiatief: het reintegratieproject, en ja, toen al bepteitte men samenwerking tussen huisarts, adviseur en arbeidsarts.
Ik heb dat initiatief met beide handen aangepakt en inderdaad met beide collega’s intensief samengewerkt bij 3 langdurig zieken. Wat blijkt: het is niet ik, niet de adviseur, niet de arbeidsgeneesheer, ook niet de patiënt die moeilijk deden. We waren allen zeer enthousiast voor het initiatief; maar er was één betonnen bunker waar we niet door konden: DE WERKGEVER. In de 3 gevallen was hij het die onwrikbaar dwars lag en de werknemer liever kwijt dan rijk was. In geen enkel artikel van de laatste maanden wordt met één woord gerept over de werkgever. Als er op dat terrein niets gebeurt kan men nog jaren rond de pot draaien en met de vinger naar mekaar wijzen, maar het zal een dovemansgesprek blijven.
En ten 3de: ik kan meneee Paul er niet genoeg op wijzen dat elke eurocent dat hij nu bezit in zijn imens kapitaal, bijeen gespaard door oversubsidie, komt iit de zakken van de belastingbetaler, dus ook ten onrechte buitgemaakt bij zijn eigen leden. En ik blijf het tot vervelenstoe herhalen: wat te veel werd uitgegeven moet worden terugbetaald, het zijn niet zijn centen maar de onze, een gemeenschap die nog nauwelijks de eindjes aan mekaar kan knopen, terwijl de mutualiteiten baden in weelde en ons vierkant uitlachen en de overheid onder druk zetten om de centen te gaan halen bij de zorgverleners. pure schande.
Tony
Christophe Breusegem
01 mei 2026Mr Paul Callewaert zou beter eens kritisch kijken naar zijn resultaten!
Ook Mr Van Gorp van CM
Ook Mr Xavier van de ziekenfonds koepel…
Het is tijd dat ziekenfondsen ‘‘verantwoording’ afleggen aan de maatschappij en voor het te vele geld dat ziekenfondsen krijgen van de maatschappij !
Mr Callewaert en Mr Van Gorp van CM:
Waarom zijn er in België zoveel langdurige zieken?
In België is 1 op de 12 langdurig ziek in de actieve bevolking
In Duitsland is dit 1 op de 30
Is dit fictie?
Wat is uw uitleg? Wat zijn uw resultaten?
Wat zijn uw argumenten en kom met gefundeerde en verifieerbare cijfers aub
Waarom heeft Solidaris de mééste langdurige zieken van alle ziekenfondsen??
Waarom stijgt het budget voor langdurige zieken nu al 10 jaar…
Tot 11 miljard per jaar…
Terwijl onze buurlanden Duitsland en Nederland beter dan ons!
Geld van de maatschappij dat ‘verspild’ wordt aan teveel/ onterecht toegekende langdurige zieken
Voor mij en anderen slagen ziekenfondsen én Mr Vandenbroucke er niet in het tij te keren
Hij zit al aan zijn. “3de!!” Plan ‘Terug naar Werk’….
Gelukkig dat de meeste artsen béter werken dan jullie…
And last but not least:
Wat van jullie belangenvermenging?
Het spreekt voor zich dat de bepaling of iemand werkbekwaam is of langdurig ziek is NIET door een ziekenfondsarts gebeurt
Dat moet in onafhankelijkheid gebeuren
Deze taak moet weggehaald worden van de ziekenfondsen ; ze kunnen het niet
En het kerntakenpakket van ziekenfondsen moet bekeken worden:
Moeten zij zich met beleggingen bezighouden?
Moeten zij skivakanties regelen?
Kunnen zij administratie efficiënter en goedkoper werken gezien hun taken?
Tijd dat men de gepolitiseerde ziekenfondsen aanpakt….
Maar ja vele politici rijden voor hun kar….
Waar zijn de moedige politici die ons land vooruit helpen ??