© DR
Honderd vrijwillige artsen en verpleegkundigen zijn voor het eerst samengekomen voor een opleidingsdag over infectieziekten. De zogenaamde Medische Reserve-Eenheid (MRE) moet snel inzetbaar zijn bij acute, lokale gezondheidscrisissen.
De eerste opleidingsdag vond zaterdag plaats aan het Instituut voor Tropische Geneeskunde. Virologen Erika Vlieghe en Steven Van Gucht deelden hun expertise met de honderd nieuwbakken vrijwilligers.
Zij kunnen bij een dringende gezondheidscrisis na 48 uur worden ingezet om de reguliere zorg tijdelijk te versterken. Het gaat om mensen die al actief zijn binnen het Rode Kruis en tijdens een gezondheidscrisis door het Departement Zorg kunnen worden opgeroepen.
"De coronacrisis heeft ons geleerd dat een overheid niet mag wachten tot een crisis uitbreekt om zich voor te bereiden", weet minister van Welzijn en Volksgezondheid Caroline Gennez (Vooruit). "Met de Medische Reserve-Eenheid zorgen we ervoor dat extra expertise snel beschikbaar is wanneer de normale zorg onverwacht onder druk komt te staan."
De vrijwillige artsen en verpleegkundigen kunnen onder meer worden ingezet om mensen te testen en te vaccineren, bron- en contactonderzoek uit te voeren of andere maatregelen te ondersteunen om een uitbraak onder controle te krijgen.
Jan Poté, woordvoerder van Rode Kruis-Vlaanderen, laat weten dat zij in de toekomst nog meer vrijwilligers nodig zullen hebben. "Rode Kruis-Vlaanderen blijft daarom nieuwe artsen en verpleegkundigen zoeken die hun expertise vrijwillig willen inzetten wanneer een crisis extra ondersteuning vraagt."








