Huisarts mag geen vaccins stockeren: "Gesloten circuit bij apothekers veiliger"

De Kamercommissie Volksgezondheid boog zich op dinsdag 4 november in tweede lezing over het wetsontwerp met diverse bepalingen van minister Vandenbroucke. Dat ontwerp voorziet dat apothekers ook in de toekomst vaccins mogen blijven toedienen. Een voorstel van Open Vld om huisartsen toe te laten vaccins te stockeren in hun praktijk, werd verworpen. Volgens minister Vandenbroucke zou dat een stap achteruit betekenen.

Tijdens de pandemie kregen apothekers uitzonderlijk de toestemming om te vaccineren. Die tijdelijke maatregel is nu wettelijk verankerd. Voor huisartsen verandert er niets: zij mogen het vaccin wel voorschrijven en toedienen, maar het niet in hun praktijk bewaren.

Kamerlid Irina De Knop noemt dat onlogisch en inefficiënt. "De huisarts schrijft het vaccin voor, kent de patiënt, motiveert hem om zich te laten vaccineren en dient het vaak ook toe. Maar het vaccin zelf mag hij niet in zijn koelkast bewaren. Dat is moeilijk uit te leggen en onpraktisch."

Minister Vandenbroucke verdedigt zijn keuze door te verwijzen naar het distributiemodel. "Apothekers functioneren binnen een gesloten circuit waarin minder kan mislopen. Vaccins toevertrouwen aan artsen zou een stap achteruit zijn," zei hij in de commissie. Volgens hem is het huidige systeem, waarbij de patiënt het vaccin bij de apotheek ophaalt en vervolgens naar de huisarts gaat, transparanter en veiliger. Stockage bij individuele dokterspraktijken voegt volgens hem geen meerwaarde toe.

Maar dat overtuigt De Knop niet. "In de praktijk halen mensen hun vaccin bij de apotheek, leggen dat in de wagen of bewaren het thuis in een koelkast die niet gekalibreerd is. Hoeveel controle is daar nog? Laat artsen het vaccin gewoon zelf bewaren en meteen toedienen. Dat is veiliger en efficiënter."

De regeling dwingt patiënten tot extra stappen: eerst naar de apotheek, dan naar de dokter. Dat zijn volgens De Knop onnodige omwegen. "Voor risicopatiënten kan de huisarts het verschil maken. Hij kent hun medische geschiedenis, weet wie aarzelend is en kan met één gesprek overtuigen. Maar als je hen eerst door een logistiek parcours stuurt, verlies je mensen onderweg."

Sommige leden van de meerderheid wezen het voorstel af omdat het extra administratie voor artsen zou betekenen. "Een vreemde redenering," vindt De Knop. "Huisartsen vragen net zelf om deze rol op te nemen. Het is geen verplichting, maar een keuze. Laat artsen die dat willen hun verantwoordelijkheid nemen."

Volgens haar is dit geen praktische discussie, maar een beleidskeuze over de rol van de huisarts. "De apotheker mag vaccins opslaan en toedienen. De huisarts mag dat niet, ook al is hij de medische eindverantwoordelijke. Als we echt de vaccinatiegraad willen verhogen, moeten we alle zorgverleners inschakelen, niet vanuit concurrentie, maar vanuit complementariteit."

Dat huisartsen geen vaccins mogen bewaren, noemt ze dan ook een gemiste kans. "Huisartsen spelen een sleutelrol in vaccinatie. Ze kennen hun patiënten en kunnen sneller handelen. Maar zolang we hen verbieden vaccins bij te houden, blijven we kansen missen."

> Klik hier voor de video van de commissievergadering: Video van de vergadering (Minister Vandenbroucke komt op 52:49 aan het woord over vaccins bij de huisarts)

Lees ook :

> Huisartsen moeten griepvaccins kunnen stockeren, zegt BVAS

> “Sta artsen toe om vaccins te stockeren”, vragen VAS en Kartel

U wil op dit artikel reageren ?

Toegang tot alle functionaliteiten is gereserveerd voor professionele zorgverleners.

Indien u een professionele zorgverlener bent, dient u zich aan te melden of u gratis te registreren om volledige toegang te krijgen tot deze inhoud.
Bent u journalist of wenst u ons te informeren, schrijf ons dan op redactie@rmnet.be.

Laatste reacties

  • Bart Lelie

    18 november 2025

    Er is maar 1 reactie mogelijk: opnieuw oprichten apotheekhoudende artsen! Uiteraard zonder lippenstift, nagelknippers en homeopathische middelen...

  • Anthony Cornelissen

    08 november 2025

    Bog een aantal jaren en evenveel maatregelen verder en de huisarts wordt de secretaresse van de apotheker.
    De wereld op zijn kop. Met dank aan de machtige lobby van de apothekers en het volledig falen van de concurrerende syndicaten van de artsen.
    Shame on you!
    Dr. A. Cornelissen

  • Erik TACK

    08 november 2025

    Eigenaardig dat het parlementslid De Knop niet volgend argument op tafel legde: Voor de Vlaamse overheid mag de huisarts via vaccinnet wel vaccins gratis bestellen en in zijn eigen koelkast bewaren. De Vlaamse overheid heeft dus blijkbaar meer vertrouwen in de huisartsen dan de federale overheid. Misschien moet minister Vandenbroucke eens te rade gaan bij de Vlaamse overheid. Eigenaardig dat deze minster (als huisartsen zo onbekwaam worden geacht) tijdens zijn politieke loopbaan op Vlaams niveau als Vlaams Parlementslid en ook als vice minister president in die tijd geen paal en perk heeft gesteld aan het bewaren van vaccins door huisartsen. Solidaris heeft dus duidelijk veel macht. Nieuwe politieke cultuur???? Schande en eens te meer een kaakslag aan alle hard werkende huisartsen.

  • Jan METS

    07 november 2025

    Is VDB nog niet pensioen gerechtigd? Weg ermee

  • An Thys

    06 november 2025


    Het argument dat de koude keten doorbroken wordt, houdt geen steek. Iedereen kan deze procedure waarborgen.
    Als deze redenering doorgetrokken wordt dan geldt dit niet alleen voor huisartsen , maar ook voor arbeidsgeneeskundige diensten, pediaters , clb's... Preventieve geneeskundige acties wegnemen van de welbekende en performante bronnen zou een flagrante achteruitgang betekenen in het vaccinatiebeleid!

  • Albert VAN DAMME

    06 november 2025

    Nogmaals worden de huisartsen buiten spel gezet.Vele van mijn collegae vinden die maatregel pure 'broodroof'
    Financieel hebben de apothekers het heel wat beter dan de modale huisarts en heel wat minder verantwoordelijkheid.
    Een apotheker die zij 'winkel' overlaat kan voor de rest van zijn leven op lauweren rusten en dat zij het bestaan van die on -deontologische vestigingswet.
    Een HA die stopt krijgt 0,000 terwijl apothekers bedragen ontvangen met zes nullen!

  • Gui Clerinx

    06 november 2025

    Verdomme de zoveelste uitholling van ons huisarts zijn !!! De apothekers worden hier serieus bevoordeeld . Zij verdienen aan het vaccin. 2 x. Verkopen en toedienen !!! En het wordt zo voor de patiënt vanzelfsprekend omdat het voor hem eenvoudiger is . Is het misschien omdat veel apitheken in handen van de mutualiteit zijn ? En nu sinds kort van de socialisten zowel in Vlaanderen als in Wallonië !!! ( de CM heeft onlangs al zijn apotheken verkocht aan de Solidaris !!!! Dus Van den Broucke bevoordeeld nu zijn Solidaris Mutualiteit en die van Wallonië !!! Dit noem ik oneerlijke concurrentie !!! Naar de raad van state ermee !! Doorgaan
    Huisarts Gui Clerinx

  • Eric VAN DER MEERSCHE

    06 november 2025

    Onderschat de socialistische apothekerslobby niet .Met 288 apotheken verspreid over Belgie hebben ze een vinger aan de pols en beinvloeden ze de compleet irrationele hersenkronkels van een paar kabinetsmedewerkers.Het begint hier ietwat trumpiaans te worden op het kabinet van volksgezondheid. Geen plaats voor redelijke argumenten,alleen eigenzinnige ideeen die alleen maar tot doel hebben om de zogezegd zeer geprezen eerste lijn te fnuiken en uit te hollen ten voordele van de apothekers die vanachter hun toog diagnoses ,therapieen en adviezen spuizen dat het een lieve lust is.Onze ministyer iss evenwel baas , hij is aan zijn laatste termijn bezig dus mag er geen kans voorbij gaan om het socilalistische ideengoed te verspreiden.En wat doen onze huisartssyndicaten: NIETS TENZIJ ROMMELEN IN DE MARGE.

  • Guy VAN AUDENHOVE

    06 november 2025

    De apotheker dient de covid vaccins toe ,verkoopt en dient het griepvaccin toe en welke vaccins nog in de toekomst ?
    Geen huisarts meer nodig .Alle problemen opgelost

  • Filiep SANDRA

    06 november 2025

    wellicht is Vandenbroucke zijn schoondochter apothekeres, of investeert hij zoals onze Willy in apotheken.; gezien de recente 'wijzingen' ten gunste van die beroepsgroep.
    Filiep SANDRA

  • Bea Meertens

    06 november 2025

    Dit is een niet wetenschappelijke beslissing. Het vaccin moet vlot ter beschikking staan zodat je aansluitend na een gemotiveerd gesprek het vaccin kan toedienen. Studies wijzen uit dat dit bij twijfelaars het meeste kans op succes biedt. De tussen stap om nog opnieuw terug te komen de motiveert. En ik ben geen huisarts, wel CLB arts. Deze beslissing kan de vaccinatie graad die al onder druk staat verder ondermijnen. Beide opties moeten blijven bestaan.
    Dr. Bea Meertens

  • Gertie Daerden

    06 november 2025

    De huisarts wordt steeds meer buiten spel gezet, waar slaat dat nog op.

  • Karolien Baeyens

    06 november 2025

    Wij bestellen toch ook de covidvaccins en de vaccins voor kinderen, die we dan ook in onze frigo bewaren. Waarom niet hetzelfde voor het Griepvaccin?

  • Geert VILEYN

    06 november 2025

    logica is hier niet achter te zoeken : het is een corporatistisch reflex van de apothekerslobby

  • Luc DE VRIENDT

    06 november 2025

    Dit is toch het toppunt van hypocrisie. Huisartsen bestellen al jaren vaccins bij de overheid via vaccinnet. Die worden afgeleverd op de praktijk in koele omstandigheden en gaan dan onmiddellijk in de koelkast zodat de koude keten niet onderbroken wordt. We bestellen covid vaccins en dat kan allemaal en plots heeft VDB een cerebrale kramp en mogen / kunnen wij niks meer ???
    Ik denk dat VDB dringend een geriatrisch bilan moet laten maken ...
    Dr De Vriendt L, al 46 jaar huisarts mét vaccins !

  • Jan PIRYNS

    06 november 2025

    Wat een gezever alweer van Vandenbroucke. Huisartsen bewaren toch al sinds vele jaren op een veilige manier ook de vaccins voor tetanus etc.