Nieuw wetsontwerp geeft ziekenfondsen ongeziene controlemacht over artsen

Ziekenfondsen krijgen een nieuw controlemiddel in handen. Een wetsontwerp laat hen toe artsen te profileren op basis van hun voorschrijf- en facturatiegedrag. Risicoprofielen kunnen vervolgens worden gedeeld met alle ziekenfondsen en het RIZIV. "Een arts kan straks al onder verhoogd toezicht komen omdat hij afwijkt van het gemiddelde", waarschuwt prof. Stan Politis.

Het gaat om een voorontwerp van wet houdende diverse bepalingen inzake gezondheid dat vandaag op de tafel van het Verzekeringscomité van het RIZIV belandde. Het omvangrijke ontwerp bevat tientallen technische en budgettaire maatregelen, maar één onderdeel springt eruit voor artsen. Dat onderdeel versterkt de controlemogelijkheden van ziekenfondsen aanzienlijk en creëert een wettelijke basis voor de profilering van individuele zorgverleners.

Artsen in het vizier
De nieuwe regeling geeft het Intermutualistisch Agentschap (IMA) een expliciete wettelijke basis om individuele zorgverleners te analyseren op basis van gekoppelde gegevensbestanden. Daarbij kunnen facturatiegegevens, voorschrijfgedrag en patiëntgegevens worden samengebracht.

Wanneer bepaalde indicatoren afwijken van het gemiddelde of wanneer een redelijk vermoeden van onregelmatigheden ontstaat, kan een risicoprofiel worden aangemaakt. Dat blijft niet beperkt tot één ziekenfonds. De resultaten worden automatisch doorgestuurd naar alle verzekeringsinstellingen én naar de Dienst voor Geneeskundige Evaluatie en Controle (DGEC) van het RIZIV.

Voor artsen betekent dit dat analyses die vandaag verspreid zitten over verschillende instellingen voortaan centraal kunnen worden verzameld en gedeeld. Daar schuilt voor Stan Politis, voorzitter van de Federatie van Medisch Specialisten (FMS), het grootste probleem. "Vandaag kan een ziekenfonds vragen stellen bij bepaald gedrag. Morgen ontstaat een systeem waarbij alle ziekenfondsen tegelijk toegang krijgen tot hetzelfde profiel. Dat verandert de schaal van de controle fundamenteel."

Afwijken volstaat
Het ontwerp viseert niet alleen mogelijke fraude. Ook artsen die statistisch afwijken van hun collega's kunnen in beeld komen. Dat kan gaan over het aantal prestaties, de kostprijs van verstrekkingen of het voorschrijfgedrag.

Een arts hoeft niet langer verdacht te zijn van fraude om onder de radar van de ziekenfondsen te komen. Een afwijking van het gemiddelde kan volstaan. Dat roept vragen op voor artsen die veel complexe patiënten behandelen, sterk gespecialiseerd werken of actief zijn in een regio met bijzondere zorgnoden.

"Het wetsontwerp maakt van een afwijking van het gemiddelde een criterium voor verhoogd toezicht", zegt Politis. "Nochtans kan zo'n afwijking perfect medisch verklaarbaar zijn." Volgens hem dreigt het ontwerp een cultuur te creëren waarin afwijkende cijfers op zich al aanleiding geven tot wantrouwen.

"De overheid vertrekt steeds meer vanuit het idee dat afwijkingen moeten worden verklaard. Dat is een fundamenteel andere benadering dan eerst aanwijzingen van fraude verzamelen en vervolgens onderzoek voeren."

Hij vreest dat artsen daardoor defensiever gaan werken. "Wanneer elke afwijking potentieel een alarmsignaal wordt, ontstaat het risico dat artsen zich meer gaan richten op wat statistisch normaal is dan op wat medisch aangewezen is voor hun patiënt."

Tien jaar bewaren
Het wetsontwerp voorziet bovendien een ruime gegevensverwerking. Naast praktijkgegevens kunnen onder meer het RIZIV-nummer, de beroepscode, de praktijklocatie, periodes van arbeidsongeschiktheid en uitkeringsgegevens van de zorgverlener zelf worden verwerkt.

Volgens de toelichting mogen algoritmes nooit automatisch tot sancties leiden. Er moet steeds een bijkomende inhoudelijke beoordeling plaatsvinden. Toch blijft de vraag hoe groot de impact zal zijn van dergelijke profilering op de dagelijkse praktijk van artsen.

De bestanden met de risicoprofielen mogen tot tien jaar worden bewaard. Pas wanneer alle mogelijke procedures zijn afgerond, verdwijnen de gegevens uit het systeem. Die bewaartermijn vindt Politis bijzonder verregaand. "We spreken hier niet over een tijdelijk controlesignaal, maar over profielen die jarenlang kunnen blijven circuleren binnen het systeem. Dat vraagt bijzonder sterke waarborgen."

Juridisch afgeschermd
Vooral één passage uit de toelichting bij het wetsontwerp zal bij veel artsen de wenkbrauwen doen fronsen. Daarin staat letterlijk: "De wettelijke verankering van deze bevoegdheid vermijdt daarenboven ook dat deze bevoegdheid in vraag zou worden gesteld in het kader van juridische procedures ingesteld door geviseerde zorgverleners."

Die formulering wijst erop dat de regering niet alleen een nieuw controlesysteem wil invoeren, maar tegelijk ook discussies over de rechtsgrond ervan wil voorkomen.

FMS bereidt intussen een reactie op het wetsontwerp voor. De federatie wil onder meer duidelijkheid over de criteria die ziekenfondsen zullen gebruiken om risicoprofielen op te stellen, de rol van algoritmes bij de selectie van artsen en de procedurele waarborgen voor zorgverleners.

"Dit raakt rechtstreeks aan de rechtspositie van artsen", zegt Politis. "Wanneer ziekenfondsen profielen kunnen opbouwen en onderling verspreiden, moeten er ook stevige garanties bestaan voor transparantie, tegenspraak en onafhankelijke controle."

FMS wil daarom dat artsenorganisaties nauw worden betrokken bij de verdere uitwerking van de maatregelen. Daarnaast pleit Politis voor een evaluatie van het systeem enkele jaren na de invoering, zodat kan worden nagegaan hoeveel artsen onterecht in een risicoprofiel terechtkomen.

>  Lees het voorontwerp van wet 

U wil op dit artikel reageren ?

Toegang tot alle functionaliteiten is gereserveerd voor professionele zorgverleners.

Indien u een professionele zorgverlener bent, dient u zich aan te melden of u gratis te registreren om volledige toegang te krijgen tot deze inhoud.
Bent u journalist of wenst u ons te informeren, schrijf ons dan op redactie@rmnet.be.

Laatste reacties

  • Rudy VAN DRIESSCHE

    27 juni 2026

    Met de lippen beleid Fvdb een flinkere houding tov de ziekenfondsen maar in de praktijk maakt hij de DGEC en het RIZIV afhankelijk v/h IMA van dezelfde ziekenfondsen.
    Rudi Van Driessche

  • Georges Otte

    23 juni 2026

    Om staatsgeneeskunde volgens het NHS-model te kunnen invoeren, moest Frank eerst de artsen onder controle krijgen. Met de gretige hulp van de muts die zich eindelijk kunnen verkneukelen in hun ICE-rol zal hem dat via zijn kaderwet (en alles wat ik het kielzog van zijn vele hervormingsgolven nog zal aanspreken) ook wel lukken. De kwaliteit van onze gezondheidszorg gaat naar de vaantjes, maar het budget wordt gerespecteerd. Of dat de definitie van "positieve evolutie" is laat ik aan het oordeel van de lezer.

  • marc brosens

    22 juni 2026

    Weer knappe analyse van Stan Politis en terechte commentaren van collega’s.
    Maar 60% van de collega’s specialisten kan het geen barst schelen. Nul, nada, niks. Ze zijn geen lid van het FMS. Nochtans is het FMS de enige instantie die voor alle specialisten opkomt. Het streeft naar Best Medical Practice vetrekkende van EBM. Ze vraagt respect voor de kennis en vaardigheden van de artsen-specialisten opdat we morgen nog geneeskunde kunnen uitoefenen zoals wij het geleerd en voor ogen hebben om op de best mogelijke manier onze patiënten te behandelen en bij te staan. Dit geldt ook voor specialisten in dienstverband. Dit gaat niet om geld, dit gaat over beroepseer, werkgoesting en respect!
    Als VDB krijgt wat hij nu op tafel heeft liggen gaan de artsen-specialisten die in het ziekenhuis werken, verplicht worden om volgens het arbeidsreglement, met het personeel en de apparatuur waar zij in theorie niks meer op te zeggen hebben te werken. De medische raad wordt monddood gemaakt en vervangen door een raad van Hoofdgeneesheer en diensthoofden. Terwijl de ambulante specialistische zorg in een wurggreep gehouden zal worden.
    Ondertussen proberen leden van het FMS een gezamenlijke vuist te vormen. Zij halen de kastanjes uit het vuur voor alle specialisten en elk aangesloten specialisme appart. En de niet leden kijken toe vanuit hun zetel zeggende dat het ‘zo’n vaart niet zal lopen’. Chers amis hoog tijd om wakker te worden! De Kaderwet is gepubliceerd!
    Willen wij morgen als artsen-specialisten aan geneeskunde doen met de apparatuur en middelen die we nodig hebben, zullen we een vuist moeten maken. Dat kan enkel indien we zoveel specialisten als mogelijk vertegenwoordigen. Daarom voor de niet leden: kijk op de website van het FMS en maak u lid. Het gaat tenslotte om jullie toekomst!

  • Michèle GOESSENS

    22 juni 2026

    Uw reactie , collega Thomas, geeft toch wat moed en fierheid en dynamiek wat ik laatste jaren toch wel mis in de huidige huisartsenpopulatie!
    Blijven de teugels zelf in handen houden en niet u laten mennen ( rijmt op jennen) door een “toevallige “ minister die nog nooit in zijn leven een praktijkdag heeft meegemaakt.
    We werken al jaren als de besten van Europa!
    Maar goedkoopste ondertussen….klopt niet meer.
    Fijne zomer ,
    Collega huisarts

  • Thomas Van Damme

    22 juni 2026

    Het wordt stilaan tijd dat de medicomut en de pax medica opgeblazen worden aangezien zij toch door de niet-medici reeds lang opgeblazen werd.

    Wij hoeven geen lessen te krijgen van fraudeurs/geldverbranders/belastingontduikers/(vastgoed en andere) beleggingsorganisaties en autoritaire ministers met nul feeling voor onze artsenstiel.

    Trek u als artsensyndicaat (we weten allemaal dat de ViaCaro dat niet zal doen) terug, verzamel de artsen aan de basis, los van Brusselse achterkamertjes en bemoeienissen van Luc Van Gorpen en moeder-Rousseaus en bepaal zelf hoe wij onze strategie uittekenen.

    Wij zijn immers de zorgaanbieders, wij bepalen de zorg en hanteren dus gerust onze eigen tarieven. Wie terugbetaald wil worden, richt zich maar tot de concurrentiële markt van de verzekeringen en de staat op zoek naar zieltjes om hun stemmen te ronselen, dan hebben die mutualiteiten en rijksdiensten eindelijk nog eens een reden van bestaan.

    Stop ook met dat idiote staken of de dreiging ermee, dat lost hoegenaamd niets op. Verder blijven werken, onverminderd, maar aan onze voorwaarden als autoriteiten binnen ons eigen vakgebied, dat moeten we doen.
    Of anders wat?
    Schorsingen?, kruistochten tegen onze persoon en praktijk? of liever marionet als ambtenaar-maatschappelijk werker in dienst van de mutualiteiten en minister van sociale verprutskunde (Onderwijs, Pensioenen, Volksgezondheid, Haardverantwoordelijke van de SP/eeuwige student-professor op uw en mijn kosten)?

    Verenig wat die partners in crime en spin doctors vernietigen voor onze job.
    Laat ons als kenners en enige (beperkte, gegeerde) uitoefenaars van ons beroep zelf onze vrijheden bepalen en afdwingen, eisen....

    Wie een stielman nodig heeft, betaalt ervoor.
    (Pervers effect dat de staatskas meteen voller zal zitten wanneer wij niet worden uitbetaald door het RIZIV, mochten dan ook nog de mutualiteiten overbodig worden betekent dit eindelijk weer een stap naar een vrij beroep...).

    Waar blijven die revolutionairen, die barricaden en dat ombuigen van onderdrukking naar herwonnen
    fierheid en vrijheid binnen ons beroep?

  • Christophe Breusegem

    22 juni 2026

    Mijn inziens moeten we allen af van de derdebetalersregeling
    Wij artsen moeten onafhankelijk onze vergoedingen voor de geleverde zorgprestaties kunnen innen
    We moeten onafhankelijk van ziekenfondsen kunnen handelen

    Wij artsen moeten meer opkomen voor onszelf
    Stoppen met ons te laten doen
    Syndicaten moeten op hun strepen staan en de waarden en wensen van de artsen verdedigen
    Opkomen voor rode lijnen bv de “autonomie “ van zorgverleners

  • Benno Martini

    22 juni 2026

    Prima verwoord Tony .

  • Luc DE SONVILLE

    22 juni 2026

    GELD geeft macht....en dat hebben de mutualiteiten.
    Zij betalen het ereloon van de huisarts ( schande!) en gaan hem nu ook controleren.
    VDB krijgt zijn zin!

  • Anthony Cornelissen

    22 juni 2026

    44 jaar praktijkervaring eeft mij gellerd dat de ziekenfondsen niet echt de vriendjes zijn van de artsen en als ze moeilijk kunnen doen ( zeg maar pestgedrag ) dan zullen ze het niet laten.
    Ik zie zo de evolutie voor mij dat de artsern een puppet on a string zullen worden. Artsen die niet inhet gelid lopen zullen een profoel aangesmeerd krijgen waar ze nog jaren van kunnen " genieten ". Het toezicht zal in DDR-stijl worden en de arts zal een brandmerk op zijn voorhoofd krijgen als sjoemelaar, fraudeur of oplichter, niettegenstaande hij allicht maar alleen probeert patiënten te helpen.
    Dit schrikbewind zal er voor zorgern dat er nog meer artsen in burn out gaan en uitvallen of van angst " slecht te handelen " hun witte jas aan de haak gaan hangen, zodat het artsentekort alleen maar groter zal worden. Ik heb al een opmerking van een collega gelezen dat, als dit allemaal bewaarheid wordt hij onmiddellijk met pensioen zal gaan. Als die 30% 60 + ssers dat allemaal gaan doen zitten we met een groot probleem.
    Goed bezig VDB, de gezondheidszorg gaat op die manier een slagveld worden en niemand gaat nog voor het beroep kiezen omwille van die draak met 7 koppen die mee over onze schouders kijkt.
    Ik denk echt dat het anders kan en anders moet!
    TONY