Modelbrief tegen stalkende patiënt (Orde)

Wat mag u doen als een patiënt u stalkt tijdens de wachtdienst door tot zeven keer toe te bellen binnen één uur? Hoe reageert u het best? De provinciale raad Orde West-Vlaanderen adviseert een arts die hiermee geconfronteerd werd. Met een modelbrief die bruikbaar is bij dergelijke casussen.

Via een huisartsenkring ontving de provinciale raad het verzoek om advies van de gestalkte arts.

De feiten: 's Avonds wordt hij een eerste keer gebeld tijdens de wachtdienst, met de vraag om op huisbezoek te komen. Reden: een ondraaglijke jeuk die al anderhalve week aanhield en de patiënt belette om te slapen. De arts had voordien al telefonisch geantwoord dat er geen slaapmedicatie wordt voorgeschreven tijdens de wachtdienst. Toch eiste de patiënt een huisbezoek, waarop de arts zich uiteindelijk ter plaatse begeeft. Daar blijkt dat er van jeuk geen sprake is. Eigenlijk wil de patiënt een spuit valium. Na een lange discussie en het bespreken van andere opties wordt die vraag afgewimpeld door de arts. De arts vertrekt daarop.

Om 4u 's nachts evenwel rinkelde de telefoon weer met het vreemde verzoek dat zij 's anderendaags al euthanasie wil en dat de arts verzocht wordt om te komen en alles te regelen. De arts legt uit dat dat niet de taak van een arts met wachtdienst is, waarop zich weer een lange discussie ontspint. De patiënt wordt verzocht om de volbgende ochtend contact op te nemen met haar eigen huisarts. Nadien blijft de patiënt bellen met telkens weer hetzelfde verhaal, in totaal zeven keer tussen 4 en 5u.

Vandaar dus de logische vraag van de huisarts of er tegen dergelijke stalkingspraktijken iets ondernomen kan worden.  "Ik veronderstel dat ik niet de eerste ben waarbij dit voorvalt. Deze patiënt is ook gekend tijdens de weekend-wachtdienst." De provinciale raad reageert met een modelbrief die de arts kan richten aan de patiënt, een modelbrief die misschien ook andere provinciale raden kan inspireren. U vindt de brief hier.

U wil op dit artikel reageren ?

Toegang tot alle functionaliteiten is gereserveerd voor professionele zorgverleners.

Indien u een professionele zorgverlener bent, dient u zich aan te melden of u gratis te registreren om volledige toegang te krijgen tot deze inhoud.
Bent u journalist of wenst u ons te informeren, schrijf ons dan op redactie@rmnet.be.

Laatste reacties

  • Marc DE MEULEMEESTER

    30 maart 2026

    Klopt Lut , gemakkelijk zeggen voor de mannen van de ver van mijn bed show , eens 1 paar nachtjes wisselen van bed zal wonderen verrichten !!

  • Lutgard WAUTERS

    30 maart 2026

    Ik vind dit schrijven Oké, weet U. Maar U mag dit 10 keer lezen, er wordt aan de patiënt nergens duidelijk gemaakt dat zijn klacht niet urgent is, enkel dat hij de wachtdienst essentiële taken ontzegt, door te telefoneren. Dit is vaak zo met verslaafde of psychisch zieke patiënten. Dit schrijven brengt je als arts alleen voor een rechtbank, tenzij een degelijk 1733-systeem deze oproepen blokkeert. En dat gebeurt niet!
    Geloof mij, enkel een ervaren arts kan triëren, niet de trieurs die thans de dienst verlenen.