Anders mikt op gezondheidszorg in besparingsplan van 17 miljard euro

Geen groeinorm meer in de gezondheidszorg, nog maar een gepensioneerde ambtenaar op drie vervangen, meer betalen voor een doktersbezoek en de gewesten mee betrekken bij de staatsschuld. Dat is een greep uit de recepten waarmee oppositiepartij Anders het begrotingstekort wil aanpakken. Volgens de liberalen kunnen hun ingrepen 16,7 miljard euro opbrengen voor het budget.

Het is nog wachten tot wanneer het Monitoringcomité met een update van de cijfers komt, maar voorlopig mikt de federale regering op een sanering van 5 tot 7 miljard euro, afhankelijk van de bron. Anders komt zaterdag - de dag waarop de partij zich over een vernieuwing van de statuten buigt - met een pakket maatregelen die richting 17 miljard euro gaan en die het federaal tekort zouden terugdringen tot 2,63 procent.
Een flinke hap ziet Anders binnen het budget voor gezondheidszorg. De regering heeft daarvoor een jaarlijkse groeinorm voorzien, bovenop de index. De liberalen stellen echter voor die norm op 0 procent te zetten. Dat zou tegen 2029 een jaarlijkse besparing van 4,5 miljard euro opleveren, terwijl het budget nog steeds zou stijgen naar 47,2 miljard euro.

Nog in de gezondheidszorg valt het pleidooi op om het doktersbezoek duurder te maken. In de plannen van Anders gaat het remgeld - het deel dat je zelf betaalt - naar 10 euro en naar 5 euro voor wie recht heeft op een verhoogde tegemoetkoming. Dat zou 2,6 miljard euro opleveren. De achterliggende redenering is dat het remgeld al meer dan 10 jaar niet meer is geïndexeerd, dat heel veel mensen een verhoogde tegemoetkoming krijgen, en dat een bezoek aan de dokter "echt te goedkoop" is geworden.

De partij stelt ook voor nog maar één ambtenaar op drie te vervangen na pensioen, zonder aan de politie en het leger te raken. Dat zou tegen 2029 opgeteld 1 miljard euro opbrengen. Het plan bevat nog verschillende liberale evergreens. Denk aan het weghalen van de uitbetalen van de werkloosheidsuitkeringen bij de vakbonden, het belastbaar maken van de syndicale premie en snoeien in de administratiekosten van de ziekenfondsen.

Opvallend is dat Anders ook de gewesten wil betrekken bij de verdeling van de schuld. Concreet zouden de schuldenlasten voor een kwart door de deelstaten worden gedragen, hetzij via een bijdrage in de rentelasten, hetzij via een verdeling van de schuld. Daarnaast ziet Anders dat de regering 3,8 miljard euro achterloopt door beleid dat niet werd uitgevoerd, al blijft de partij zich wel verzetten tegen de btw-hervorming in dat pakket; Tot slot zien de liberalen ruimte om de gebouwen van justitie en de politie te rationaliseren, goed voor een besparing van 300 miljoen euro per jaar.

U wil op dit artikel reageren ?

Toegang tot alle functionaliteiten is gereserveerd voor professionele zorgverleners.

Indien u een professionele zorgverlener bent, dient u zich aan te melden of u gratis te registreren om volledige toegang te krijgen tot deze inhoud.
Bent u journalist of wenst u ons te informeren, schrijf ons dan op redactie@rmnet.be.

Laatste reacties

  • Anthony Cornelissen

    14 juni 2026

    Waarom durft niemand aan de versnipperde grote hoeveelheid kantoren en kantoortjes van de ziekenfondsen komen en mijn eikel punt: de ziekenfondsen al het geld dat ze te veel hebben gekregen van de belastingbetaler in het verleden gewoon laten terug betalen. Als wij artsen overconsumptie hebben gedaan moeten wij het teveel toch ook terug geven. Dan kom je al netjes aan 6 miljard, waarmee je niemand pijn doet. Waarom heeft niemand de moed en durf om dat aan te pakken?
    Tony